Citát je text, ktorý pisateľ ktorejkoľvek záverečnej práce preberie z konkrétneho prameňa , knihy. Takýto text je vždy označený úvodzovkami.
Citovanie je len skrátenou formou označenia citovaného dokumentu v texte. Na základe tejto citácie umožňujeme čitateľovi identifikovať publikáciu, prameň z ktorej bola prebraná myšlienka, a to buď doslovne alebo vo forme parafrázy.
Parafráza je upravená myšlienka iného autora, ktorej zmysel ostáva nezmenený. Takýto text sa nedáva do úvodzoviek.
Existujú rôzne druhy metód citovania v texte, ale v zásade platí, že v záverečnej práci môžeme používať len jednu metódu citovania.
Podľa noriem ISO 690 a ISO 690-2 sú najzaužívanejšie nasledujúce metódy citovania :
- Podľa mena autora a dátum vydania publikácie, tzv. Harvardský systém alebo aj nazývaný ako metóda prvého údaja a dátumu. Takáto citácia je vždy uvedená na konci citovaného textu v zátvorke. V prípade potreby sa niekedy za rokom vydania uvedú čísla citovaných strán.
- Podľa číselného údaju – ide o citácie, ktoré spájame s popisom odcitovaného dokumentu. Poradie takýchto odkazov zodpovedá prvému výskytu ich citovania. Ak je v rámci práci viacej citácii toho istého dokumentu, majú rovnaké číslo ako prvá citácia. Väčšinou sa buď na tej istej strane v poznámke pod čiarou uvedie záznam označený v texte daným poradovým číslom, alebo sa uvedie na konci textu kapitoly.
- Podľa poznámky pod čiarou – táto citácia umožňuje čitateľovi jednoduchú a prehľadnú orientáciu v texte a v použitých prameňoch.
Ako pomôcka na overenie správneho zápisu odcitovaného prameňa každému autorovi záverečnej práce môžu poslúžiť aj webové stránky, ktoré sa tomu venujú. Môžeme použiť známy web www.citace.com.